Billigt ukrudktsmiddel

March 8, 2009

Round Up er dyrt og i øvrigt ikke særligt godt for naturen – har vi vel efterhånden måtte sande. Billigt er det iøvrigt i heller ikke. Det, vi kan lide er effektiviteten. Ukrudtet skal væk – og det skal være nu.

Og det skal være uden for meget knofedt, ikke?  Men før du tager skridtet fuldt ud og overgiver dig til Round Up, så prøv lige dette råd, som er både billigere og mere miljøvenligt. Få fjernet dit genstridige ukrudt med dette billige alternativ.

Dit nye, miljøvenligt, ukrudtsmiddel

Blandingen består af:

  • 4 l. vand
  • 1 l. husholdnings-eddike
  • 500 g alm. køkkensalt

Og, voila, så har du dit ukrudtsmiddel! Særdeles velegnet stil større arealer, der skal holdes fri for ukrudt, for eksempel gårdspladser. Eller til arealer med fliser, hvor ukrudtet “kigger op” mellem fliserne. Altså lidt de samme steder som vi eller ville bruge Round Up.

Fjern ukrudtet med vand, eddike og salt

Fjern ukrudtet billigt

Share and Enjoy:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • TwitThis

Flere gode husråd

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*