Her kommer vinterproblemet, som rammer enhver bilejer. Frosne bilruder. Det går ikke lige slemt ud over alle - bilejere med nyere biler med god varme eller måske med en opvarmet garage slipper nådigere. Vi andre med gamle biler placeret på en udendørs parkering må være klar over, at her gælder alle kneb. Her kommer et trick,  jeg benytter mig af fra tid til anden.

Det kan bruges når man har travlt - eller man mangler en isskraber. Eller når andre løsninger ikke er tilstrækkelige  

Varmt vand til frosne bilruder

Dette er i hvert fald en hurtig løsning: Kog vand i en el-kedel - det skal ikke være kogende, men gerne godt varmt. Hæld det på ruderne.  HUSK: Pas på temperaturen! temperaturforskellen mellem meget froane ruder og for varmt vand kan i ekstreme tilfælde forårsage at ruden springer.

Jeg vil anbefale at man prøver sig lidt frem for at finde en temperatur, der er effektiv - og samtidig ikke forårsager skader. Er ruderne hun frosset lidt, er det muligt, at det er nok med varmt vand fra hanen.

Share and Enjoy:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • TwitThis

Flere gode husråd