Her kommer vinterproblemet, som rammer enhver bilejer. Frosne bilruder. Det går ikke lige slemt ud over alle – bilejere med nyere biler med god varme eller måske med en opvarmet garage slipper nådigere. Vi andre med gamle biler placeret på en udendørs parkering må være klar over, at her gælder alle kneb. Her kommer et trick,  jeg benytter mig af fra tid til anden.

Det kan bruges når man har travlt – eller man mangler en isskraber. Eller når andre løsninger ikke er tilstrækkelige.

Varmt vand til frosne bilruder

Dette er i hvert fald en hurtig løsning: Kog vand i en el-kedel - det skal ikke være kogende, men gerne godt varmt. Hæld det på ruderne.  HUSK: Pas på temperaturen! Temperaturforskellen mellem meget frosne ruder og for varmt vand kan i ekstreme tilfælde forårsage at ruden springer.

Jeg vil anbefale at man prøver sig lidt frem for at finde en temperatur, der er effektiv – og samtidig ikke forårsager skader. Er ruderne kun frosset lidt, er det muligt, at det er nok med varmt vand fra hanen.

Share and Enjoy:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • TwitThis

Flere gode husråd

3 Comments for this entry

  • Hvorfor dog finde elkanden frem, det er nok bare at tage vand fra den varme hane, og du behøver ikke vente på at det bliver varmt, for det skal nok fjerne isen fra ruden!

  • Husk altid at have en god isskraber med i bilen, men hvis du er hjemme er varmt vand bestemt en god ide.

  • Der har været meget diskussion om dette. – Det med kogende vand kan også være farligt med sprængte lygter osv.

    Derudover er det en dårlig løsning, da der kommer massere af ekstra is på vejen :) – Forestil Jer 20 mennesker stå hver og hælde 1-2 liter vand ud på jorden i frostvejr :P

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*