Mange bruger i dag en slags “støvsugerdeodorant” eller kugler, som man kan putte i støvsugeren. Især hvis der - som det ofte sker med tiden - kommer en dårlig lugt ud af støvsugeren. Man støvsuger og der kommer til at lugte af…støv.

Mange vil gerne have, at der skal lugte rent. Selvom “rent” vel ret beset ikke lugter? Det er ikke noget, der er strengt nødvendigt, emn mange synes det er behageligt, at der kommer en rar duft når man støvsuger.

I stedet for at bruge penge på diverse produkter, der skulle kunne afhjælpe problemerne, er der en enkel - og næsten gratis - løsningen. Alternativet til støvsugerdeodoranten er nemlig dette:

Du tager en smule vaskepulver. Lad støvsugeren suge det op. Når du støvsuger, kommer den luft, der kommer ud af støvsugeren til at lugte af det i stedet. Og vaskepulver - det lugter da rent, ikke?

Share and Enjoy:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • TwitThis

Flere gode husråd