Ja, det er jo ikke fordi vejsalt slår bunden ud af økonomien. Men med den vinter, vi har haft, er det anseelige mængder, man kan komme til at bruge. Desuden gør den hårde vinter, at vejsalt/tøsalt ikke er til at opdrive mere – så det kunne jo også give anledning til at strække det lidt længere, ikke?
Eller fordi en lang vinter kan koste en en mindre formue i vejsalt? Eller fordi man er træt af at slæbe det hjem i så store mængder?
Lav en “saltlage” af tøsaltet
Og du kan faktisk strække vejsaltet noget længere end hvis spreder det ud, som du sandsynligvis plejer.
Du bruger nemlig betydeligt mindre salt ved at lave en såkaldt “saltlage”. Blandingsforholdet skal være én del vejsalt og fire dele lunkent vand. Rør det godt rundt.